PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

Indywidualna psychoterapia psychoanalityczna jest uznanym sposobem niesienia pomocy psychologicznej.  Pomaga radzić sobie z bolesnymi uczuciami, które towarzyszą w trudnych sytuacjach życiowych, a także znacząco wpływa poprawienie jakości i świadomości życia. Wpływ ten polega na wsparciu emocjonalnego i osobistego rozwoju, dzięki czemu można odzyskać kontrolę nad swoimi sprawami i swoim życiem na różnych płaszczyznach.

Psychoterapia psychoanalityczna zalecana jest szczególnie osobom doświadczającym wszelkiego rodzaju trudności w relacjach z innymi ludźmi, odczuwającym niezrozumiałe dolegliwości fizyczne, cierpiącym z powodu zaburzeń osobowości, będącym w depresji czy borykających się z nieskutecznie leczonym uciążliwym lękiem.

Od czego zacząć?

Psychoterapia rozpoczynają konsultacje, czyli kilka wstępnych spotkań, które niezbędne są do tego by rozpoznać problem i podjąć decyzję na temat dalszego leczenia. Konsultacje powinny dać  ogólne pojęcie na temat problemu i sposobu pracy nad nim. 

Na konsultacje warto się zgłosić w przypadku odczuwania którychś z poniższych objawów:

 • Od dłuższego czasu towarzyszy Ci niezrozumiały smutek;
 • Czujesz lęk w sytuacjach, które do tej pory nie sprawiały Ci problemów;
 • Stajesz się drażliwy/a i jesteś pełen/pełna obaw
 • W niezrozumiały dla siebie sposób niepokoisz się o swój stan zdrowia. Odczuwasz bóle brzucha lub w innych częściach ciała, bez wyraźnej przyczyny somatycznej;
 • Coraz trudniej Ci utrzymać kontakt ze znajomymi i przyjaciółmi. Zauważyłeś/łaś, że raczej wycofujesz się z kontaktu z innymi;
 • Coraz trudniej Ci się cieszyć z dnia codziennego;
 • Czujesz się źle, bez wyraźnego powodu
 • Wydawać by się mogło, że Twojemu życiu niczego nie brakuje, jednak cały czas czujesz jakiś nieokreślony niepokój czy niepewność
 • Coraz trudniej porozumieć się z partnerką/ partnerem; Tkwisz w związku, który nie daje Ci satysfakcji
 • Coraz częściej zamiast wychodzić z domu, zaszywasz się w nim. Czujesz się samotny/a;
 • Masz problemy z jedzeniem, spaniem. W ogóle ze sprawami, które wydają się być nieskomplikowane;
 • Czujesz się wypalony/a zawodowo; Twój szef nie daje Ci spokoju; Coraz trudniej Ci się skupić na pracy;

Czas trwania konsultacji to zazwyczaj 3-4 spotkań. W szczególnych przypadkach może być ich więcej lub mniej.

Więcej na temat psychologicznego znaczenia konsultacji można znaleźć tutaj.


Co po konsultacjach?

W moim gabinecie proponuję profesjonalną psychoterapię psychoanalityczną zgodną ze standardami Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej  oraz standardami i wymogami EFPP.  

Na czym polega psychoterapia?

W dużym skrócie; polega ona na indywidualnych spotkaniach z terapeutą o określonej, wspólnie z Pacjentem porze. Ilość sesji to najczęściej od 1 do 3  spotkań w tygodniu. Czas trwania nie jest z góry określony. W różnych sytuacjach, po omówieniu tego z Pacjentem możliwa jest też krótko – terminowa praca. Najczęściej jednak i dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów terapii, koniec następuje w momencie gdy obie strony o tym zadecydują.

Pacjent jest zachęcany przez terapeutę do tego by mówił wszystko co przychodzi mu na myśl, nawet jeśli wydaję się to nie mieć nic wspólnego z poruszanym aktualnie tematem. Są to tak zwane wolne skojarzenia. Rolą terapeuty jest próba rozumienia i interpretowania całego materiału wnoszonego do sesji przez pacjenta. Interpretacja jest sposobem przekazywania tego rozumienia w kierunku Pacjenta. Cały ten, w dużym uproszczeniu, opisany proces możliwy jest dzięki powtarzalności, którą gwarantuje utrzymywanie settingu zarówno ze strony Pacjenta jak i terapeuty. Dzięki wytworzonej sytuacji, metodzie wolnych skojarzeń możliwy jest kontakt z wewnętrznym światem Pacjenta, przejawami nieświadomych pragnień i popędów a także konfliktów, oporu oraz lęków. Konsekwencją jest możliwość podjęcia próby rozumienia czynników, wpływających na jego zachowanie, ale także powodujących chorobę i przyczyniających się do cierpienia.

Psychoterapia psychoanalityczna Katowice

Psychoterapia psychoanalityczna jest szczególnie pomocna w leczeniu zaburzeń nerwicowych, zaburzeń osobowości (dowiedz się więcej) czy zaburzeń psychosomatycznych. Polecana jest osobom, które chciałby zająć się i naprawić swoje relacje z bliskimi oraz partnerem lub partnerką, zrozumieć przyczyny ich niepowodzeń w pracy czy w ogóle w relacjach z innymi ludźmi. Psychoterapia psychoanalityczna i psychoanaliza pozwalają odkryć i przepracować w gabinecie psychoterapeuty – w bezpiecznych warunkach, nieświadome konflikty wewnętrzne będące źródłem wielu trudności. Psychoterapia psychoanalityczna pozwala dotrzeć do przyczyn problemów i gdy jest zakończona sukcesem pozwala na trwałą i stabliną poprawę, nawet w obliczu kolejnych kryzysów życiowych Pacjenta