PSYCHOTERAPIA DZIECI

Psychoterapia dzieci, psychoterapeuta katowice pomoc w problemach z dziećmi

Zdarza się tak, że w którymś momencie rodzice zaczynają zastanawiać się czy z ich dziećmi jest wszystko w porządku. Czasem różne zachowania, emocje czy myśli pociech budzą niepokój u ich opiekunów. Bywa tak, że nagle okazuje się, że ktoś „nie poznaje” własnego dziecka lub ma poczucie jakby wszystko co do tej pory było, jakoś w nagły sposób zostało utracone. Dziecko nagle, bez wyraźnej przyczyny staje się agresywne lub apatyczne. Nie chce się bawić tak jak kiedyś lub wydaje się w ogóle nieobecne. Warto wtedy wiedzieć, że dziecko czasem staje przed wyzwaniami w swoim rozwoju, które mogą sprawić, że nie ma siły na to by się mierzyć zarówno z rzeczywistością wokół jak i ze swoim – wewnętrznym światem. Bywa, że wtedy wycofuje się z kontaktu lub wręcz przeciwnie kontakt z nim staje się bardzo trudny poprzez swoją intensywność i uczucia, które budzi w dorosłych. 

Jeśli zauważyłeś/aś, że twoje dziecko jest:

  • Apatyczne, coraz mniej interesuje się tym co kiedyś sprawiało mu radość
  • Staje się agresywne wobec innych lub wybuchowe
  • Zamyka się w sobie i trudno z nim złapać kontakt
  • Pojawiły się fobie 
  • Ma trudności w zasypianiu
  • Coś co kiedyś nie sprawiało mu problemu nagle takim się stało

Mogą być to sygnały sugerujące kontakt z psychologiem. Niekoniecznie jednak będą zwiastować kłopoty czy chorobę, czasem są to adaptacyjne reakcje dzieci na trudności, z którymi się borykają.  Konsultacja z psychologiem pozwoli odpowiedzieć na pytanie o to czy objawy, z którymi boryka się dziecko mogą być powodem do niepokoju.


Konsultacja możliwa jest po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem 603 925 085

Przebieg konsultacji:

1. W pierwszej kolejności spotykam się z rodzicami dziecka lub nastolatka. Pierwsza, wstępna konsultacja skoncentrowana jest na poznaniu problemu z perspektywy rodziców, poznaniu historii dziecka, przebiegu rozwoju.

2. Kolejne spotkania (1-3) prowadzone są z dzieckiem lub nastolatkiem. Spotkania mają na celu poznanie perspektywy dziecka i jego samego. W pracy z małymi dziećmi odbywa się to na zasadzie obserwacji zachowania dziecka w czasie zabawy.

3. Po konsultacjach z dzieckiem spotykam się jeszcze raz z rodzicami. Omawiany jest punkt widzenia terapeuty oraz hipotezy powstałe po konsultacjach. Na tym spotkaniu zostaje podjęta decyzja co do ewentualnej terapii.

Konsultacje pozwalają na rozpoznanie problemu, objawów i postawienie hipotez na temat ich przyczyn oraz ustalenie najlepszej możliwej formy pomocy. Nie zawsze konsultacje muszą skończyć się terapią.


O psychoterapii dziecięcej

psycholog dziecięcy, psychoterapia dla dzieci w katowicachPsychoterapia psychoanalityczna jest także formą pomocy przeznaczoną dla dzieci. Jednakże w związku z tym, że w pracy z dziećmi nie mamy do czynienia z w pełni rozwiniętą osobowością, rozwiniętym „Ja”, konieczna jest modyfikacja standardowej techniki psychoterapeutycznej( rozmowy).  Małe dzieci w zupełnie inny niż dorośli sposób postrzegają rzeczywistość, która je otacza. Bywa ona  „duża”, wypełniona przez dziwnych dorosłych, niezrozumiała, czasem przerażająca lub „tylko” budząca niepokój. Kiedy indziej jest prosta, logiczna i łatwa w odbiorze.  Czasem, jako, że już jesteśmy dorośli nie doceniamy całego bogactwa świata wewnętrznego małych dzieci – silnych impulsów, emocji czy fantazji,   które w bardzo silny sposób wpływają na  odbiór świata na zewnątrz.

I tak na przykład coś co dla nas jest zwykłą szafą, dla małego dziecka może być pełną potworów mroczną i ciemną jaskinią, budzącą przerażenie ilekroć tylko kładzie się spać.  By jak najlepiej poznać świat wewnętrzny małego dziecka w pracy z dziećmi łączy się zabawę i rozmowę. Wtedy w najlepszy możliwy sposób można poznać fantazje, przekonania i myśli dziecka, które ze względu na ograniczenia ze względu na wiek lub lęk przed nimi nie mogą być wypowiedziane. Bardzo ważna w terapii dzieci jest rola rodziców, którzy mogą wspierać dziecko w tych nierzadko trudnych i czasem wydających się beznadziejnymi zmaganiach. Rodzice mogą być dla dziecka dużym wsparciem w kryzysowych sytuacjach, mogą być wsparciem także dla samej terapii dziecka, dlatego tak ważne jest także dobre zrozumienie przez rodziców trudnej sytuacji, w której jest ich dziecko ale także oni sami.  Dlatego też w psychoterapii dzieci raz na jakiś czas ważne są ich spotkania  z terapeutą, które pomagają w zrozumieniu całego procesu ale też pomagają poradzić im sobie z lękiem, który towarzyszy im w psychoterapii ich dzieci.