Czy potrzebuje psychoterapii?

To częste pytanie, które zadają sobie osoby korzystające z pomocy psychologa.

Pojawia się ono, nawet zanim postanowią umówić się na pierwsze – wstępne spotkanie. Wydaje się jednocześnie proste ale też i trudne. Proste, dlatego, że już myśl o tym, aby się skonsultować, zawiera w sobie myśl o tym, że psychoterapia może być potrzebna. Trudne, dlatego, że psychoterapia może być czymś co, szczególnie na początku, może wydawać się przerażające, niepotrzebne, bezcelowe. Te obawy mogą wynikać z wielu rożnych aspektów rozumienia i społecznego widzenia psychoterapii, z naszych indywidualnych obaw i uprzedzeń.

Jednakże, warto pamiętać, że pierwsza wizyta nie musi doprowadzić od razu do podjęcia psychoterapii. Bywa tak, że myśl o podjęciu psychoterapii musi się „ułożyć” albo trzeba się do niej nieco „przyzwyczaić”. Wstępna rozmowa może być także impulsem do próby rozumienia siebie, swojej sytuacji życiowej, także w inny sposób – przez uczestnictwo np w grupie psychoterapeutycznej, warsztatach zajęciowych czy innych formach rozwoju własnego.

Najczęstsze objawy, które mogą być wskazaniem do psychoterapii:

  • Utrzymujący się smutek, poczucie rozczarowania;
  • Trudność w nawiązywaniu satysfakcjonującego kontaktu z innymi. Brak radości z życia;
  • Drażliwość, wybuchowość i podenerwowanie, bez wyraźnego powodu;
  • Coraz większa obawa przed spotkaniami z ludźmi;
  • Unikanie zatłoczonych miejsc, pustych przestrzeni;
  • Problemy z partnerem, dziećmi;
  • Poczucie wypalenia zawodowego, niedozwolenia z pracy.

Wiele z nich może być efektem przemęczenia, dużego stresu czy innych dolegliwości. Nie należy jednak lekceważyć ich szczególnie gdy wiążą się z odczuwanie dużego cierpienia i niezadowolenia z życia.

Posted in Psycholog Katowice and tagged , , , .